Година спілкування у 1 класі
"Чарівні слова відкривають серця"
Мета: поповнювати
словниковий запас учнів; формувати комунікативну компетентність, мовленнєву
культуру школярів; розвивати діалогічне мовлення; виховувати ввічливість,
повагу до старших і однолітків.
Обладнання: на дошці
малюнки будинків, намальовані заздалегідь дітьми; чарівна скринька; смужки
паперу з написаними на них словами ввічливості; силуетні зображення сонечка,
квітів, дерев, ключики до будинків, презентація, відео.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент.
До всіх сердець, як до
дверей,
Є ключики малі,
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже. Мусиш знати
їх,
Запам’ятать
не важко
Маленькі ключики твої –
“Спасибі” і “Будь
ласка”.
(Прикріпити на дошці слова “Спасибі” і “Будь ласка” на листку у формі ключа)
(Слайд 1)
-
Давайте привітаємось з нашими гостями.
-
Ви привітались так, як це робите кожного дня. А чи здивувались би ви, якби почули замість
цих звичних слів “Ви їли сьогодні?” чи “Ваша худоба здорова?”
-
На перший погляд це смішно. Але, виявляється ці слова
також вітання. Такими словами обмінювались при зустрічі мешканці стародавнього
Китаю, Монголії та Єгипту. Адже основою життя монгола-кочівника була його
череда. І саме побажання здорової худоби це те саме, що побажати здоров’я самому господарю.
-
Рухи та жести , якими користуються люди різних країн
досить різноманітні.
( Перегляд
презентації )
-
А навіщо люди вітаються?
-
Слухання оповідання Василя Сухомлинського “Здрастуйте”
Лісовою стежкою
йдуть батько і маленький син. Тиша. Сонце світить. Стукає дятел. Дзюрчить
струмок в лісовій глушині, Раптом син побачив: назустріч їм іде бабуся з
паличкою.
-- Тату, куди йде
бабуся? — запитав син.
-- Побачити,
зустріти чи провести,— відповів батько.
-- Коли
зустрінемося з нею, ми скажемо їй здрастуйте,— сказав батько.
-- Навіщо їй казати
це слово? — здивувався син.—Ми ж зовсім незнайомі.
-- А ось
зустрінемося, скажем їй здрастуйте, тоді побачиш, для чого.
Ось і бабуся.
-- Здрастуйте,—
сказав син.
-- Здрастуйте,—
сказав тато.
-- Здрастуйте,—
сказала бабуся і усміхнулася.
І син із
здивуванням побачив: все кругом змінилось. Сонце засвітило яскравіше. По
верхів'ях дерев пробіг легенький вітерець, листочки заграли, затремтіли. В
кущах заспівали пташки — до цього їх не було чути. На душі у хлопчика стало
радісно.
-- Чому це так? —
запитав син.
-- Тому, що ми
сказали людині здрастуй, і вона усміхнулася.
II.
Повідомлення теми й очікуваних результатів.
— Чи здогадалися ви, про що ми
будемо сьогодні говорити?
— Чому ми повинні навчитися?
II. Мотивація
навчальної діяльності
— Сьогодні ми потрапили з вами у
незвичайне місто, яке побудували всі разом. У цьому місті не світить сонечко,
не квітнуть квіти. Діти не сміються, не співають пісень, а часто сваряться і
плачуть.
( на дошці прикріплені будиночки
з паперу)
-
Чи подобається вам таке місто? Хотіли б ви в ньому
жити7
-
Наше завдання, знайти ключики від будиночків і
створити місто щасливих людей.
-
2 ключики у нас уже є – це “Спасибі” і “Будь ласка”.
IV. Опрацювання
нового матеріалу
-
Наш домовичок Кузя вирішив нам допомогти і приніс нам ось таку скриньку.
-
Як ви думаєте, що в ній знаходиться? (Учитель
виставляє на стіл яскраво прикрашену коробку-скарбничку, у якій лежать смужки
паперу з написаними на них словами ввічливості на папері у вигляді ключиків.)
-
Як ви вважаєте, які слова лежать у цій скриньці?
-
А чи всі ввічливі слова ви знаєте?
( Перегляд відео про ввічливі
слова)
-
Тепер, коли ми дізнались так багато слів, спробуємо
дібрати ключики до наших будиночків.
— Зверніться до свого сусіда з будь-яким
проханням у ввічливій формі.
Наприклад:
— Дай мені, будь ласка, синій
олівець.
— Ось, тримай.
— Дякую.
-
Діти по черзі розігрують ситуації, зображені на
малюнках.
(Школярі прикріплюють до будиночка ключик та квітку,
дерево або сонечко, утворюючи місто ввічливих людей)
3.Формування навичок культурної
поведінки
5) Гра « Світлофор ввічливості »
Учитель висловлює твердження, а
діти пояснюють, правильним воно є чи ні.
Якщо так – зелений колір, ні – червоний.
• Якщо ви побачили знайомого
здаля, крикніть привітання через усю вулицю.
• «Привіт» можна говорити всім.
• Коли заходить учитель,
підводься без шуму.
• Коли ви йдете з батьками і вони
вітаються зі своїми знайомими, то ви мовчіть.
• Якщо ви побачили знайомого
здаля, підведіть руку і помахайте йому або вклоніться.
• Не можна вітатися сидячи,
— необхідно підводитися.
6) Фізкультхвилинка.
Слід виконувати дії тільки тоді,
коли вчитель називає слова ввічливості.
• Руки вгору, будь ласка.
• Присісти.
• Руки вперед, будь ласка.
• Пострибайте, будь ласка.
8). Гра “Рими про
ввічливість”
Зазеленіє древній пень, коли
почує …. Добрий день.
Розтопить серце всякого, сердечне
слово ….. Дякую.
Коли тебе впіймають за підказку.
То вчителя розчулиш…… Вибачте, будь ласка.
Коли згасає сонце у росі й зоря
лягає лагідно на плечі, серед знайомих, рідних голосів ми чуємо привітне ….
Добрий вечір.
Щоб знову зустрітись в годину
призначену, кажу щиро завжди всім … до побачення.
V. Підсумок уроку
— Мені дуже сподобалося, як ви
працювали. Молодці!
— А що ви скажете нашому Кузі,
який допоміг нам знайти ключики до міста
ввічливих людей?
-
Створення карти ввічливості (плакат, на який
кожен, хто почує від когось ввічливе слово або сам його скаже , може намалювати
сонечко. Якщо хтось почує образливі слова, то може сонечко закреслити. Кожного
дня ми будемо лічити кількість сонечок на нашій карті ввічливості).
Інтегрований урок
(природознавство, основи
здоровя, навчання грамоти)
у 1 класі
Тема: Урок “Подорож з краплинкою”
Мета:
·
ознайомити учнів з властивостями води в процесі практичої діяльності
(дослідів), показати значимість води для життєдіяльності живих організмів;
·
закріплювати знання вивчених букв, їх та
написання; удосконалювати навички читання, вчити підбирати слова-ознаки та слова – близькі за значенням.
·
розвивати зв’язне мовлення , навички словотворення, фонематичні процеси,
фонетичний аналіз, збагачувати словниковий запас;
·
розвивати зорову та слухову увагу, пам’ять; мислення, уміння аналізувати,
робити висновки.
·
розвивати спостережливість, прагнення пізнавати і досліджувати.
·
збагачувати емоційний досвід учнів.
·
виховувати цікавість, допитливість, бережливе ставлення до води.
·
Поглиблювати знання
учнів про здоровий спосіб життя, заохочувати дітей до загартовування водою.
Матеріали для уроку:
Запис” Пісні Капітошки”, “Іди,
іди, дощику”, фізкультхвилинка “Кап-кап”,
аудіокнига “Мийдодір”, хмаринки з прислів’ями,
пляшка води, пластикові склянки та тарілочки, смайлики настрою, хмаринки, віяла
букв, роз даткові матеріали.
Хід уроку:
І. Підготовча частина.
1.Організаційний
момент:
Учитель. Діти, сьогодні такий чудовий день, світить сонечко.
Який у вас настрій? А що потрібно зробити, щоб у
всіх був гарний
настрій? Вірно, потрібно подарувати усмішки одне
одному.
( діти разом промовляють вірш)
- Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте -
Я всміхаюсь квіточці -
Хай вона цвіте.
Я всміхаюсь дощику:
- Лийся, мов з відра,-
Друзям посміхаюся,
Зичу їм добра.
Покажіть, з яким настроєм ви прийшли на урок? (смайли настрою)
2. Вправа
«Очікування»:
Продовжіть речення:
Я хочу, щоб урок був…
А щоб всі очікування
збулись, ви маєте бути:
( діти читають букву, а
вчитель промовляє слово)
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
ІІ. Основна частина.
1. Вступна бесіда
- Діти, а чи любите ви подорожувати?
- Як ви думаєте, на чому ми сьогодні будемо мандрувати
по світу?
(Відео “Казка про хмаринку”)
- Так. Наша подорож відбуватиметься на хмаринках, а хто
нас запросив нас в подорож ви зараз дізнаєтесь.
( пісня Капітошки)
2. Робота біля дошки та в зошитах .
-Діти, а звідки взявся
Капітошка? ( з хмаринки).
А ким він є спробуємо
зараз з ‘ясувати, виконавши таке завдання:
Я буду називати вам
слова, а ви повинні промовити тільки
той звук.який я проситиму.
СНІГОВИК , РОСА, ЗИМА , ПОДАРУНКИ , ЛІД , МОРОЗИ , НЕБО , ХМАРИНКА.
(Діти називають звук,
вчитель прикріплює букви)
КРАПЛИНА.
-Отже, ким є
Капітошка? ( краплиною). Як лагідно можна назвати краплину?
(КРАПЛИНКА,
КРАПЛИНОЧКА, КРАПЕЛЬКА).
Яка
може бути краплинка за розміром?
( маленька, велика, манюсінька, величезна)
Запишіть на листочку для індивідуальних завдань друкованими
буквами слово КРАПЛИНА
-
А зараз ми
відправляємось в подорож. Ви готові?
(
Кожна група отримує хмаринку)
- Уявляємо себе краплинками і разом з
Капітошкою піднімемось в небо А щоб не
впасти з хмаринок, треба опустити ніжки, покласти руки, нікуди не
відволікатись. Отож вирушаємо. Але ми не просто будемо подорожувати, а
виконувати роботу краплинок.
- А що роблять краплинки?
Гра “Я
краплинка – ти краплинка”
Один з учнів називається краплинкою і говорить про
свою користь у природі. Називає іншого учня з другої групи і діти разом
говорять, яку користь може дати природі їх краплинка. Та група, яка не змогла
нічого сказати вибуває з гри.
-А що потрібно для того, щоб
пішов дощик? Прочитайте слова на хмаринках.
( Небо)
-А з чого утворена хмаринка?
( Вода )
3. З давніх часів люди шанують воду, піклуються про її
збереження.
( прислів’я читають діти на хмаринках
у кожній групі)
Без води й борщу не звариш.
Без води і ні туди і ні
сюди.
Хліб – батько – вода – мати.
В решеті води не наносиш.
4. Розчитування
А девіз нашої подорожі ми зараз прочитаємо
Лили – лили – лили
Пили - пили – пили
Лили – лили
діти ( малюнок дітей)
Пили – пили квіти
(Малюнок квітів)
Виростали діти
Виростали й квіти.
5. Досліди з водою
- Діти, але ми забули про нашого домовичка Кузю.
Візьмемо його з собою? Але спочатку він хоче, щоб ми відповіли на його питання.
Вчора, коли ви всі пішли додому, Кузя знайшов на столі ось цю пляшку. Як ви
думаєте, що в ній? І Кузя цього не знає. Він хоче, щоб ми йому допомогли про це
дізнатися.
(На столах пластикові склянки,вчитель наливає рідину.
Діти висловлюють свої припущення. Вчитель наголошує, що невідому рідину
пробувати на смак не можна, нюхати не підносячи близько до обличчя.)
Робота в групах.
Один учень нюхає рідину, другий – пробує на смак , третій
– кидає монетку, четвертий переливає у
тарілочку. Разом приходять до висновку на основі попередніх уроків, що у пляшці
знаходиться вода. Розповідають про властивості води за таблицею.
-
Вода не має запаху,
текуча, прозора, не має форми та не має смаку.
-
Вдома ви проводили
дослід, кидали в воду цукор і сіль. Про що ви дізнались з досліду?
-
А якщо у воду
добавити олію? Як ви думаєте, що станеться?
( Якщо діти не можуть відповісти, вчитель показує
відео про дослід с водою та олією)
( Відео “Досліди з водою”)
-
З водою можна
провести багато цікавих дослідів. Але, якщо забажаєте щось вдома дослідити, то
ви повинні це зробити разом з дорослими.
А щоб не сумно нам
було в подорожі, то поспіваємо пісеньку (Діти співають Абетку)
6. Артикуляційні
вправи
Щоб покращить нашу мову
Розпочнем із скоромовок
Промовляння скоромовки дощиком.
Босий хлопець сіно косить, роса росить ноги босі.
А чи можна босим ходити по росі? Так, якщо у нас літо,
то ходячи босим по росі можна загартувати свій організм, який скаже вам “дякую”,
коли настане зима.
III. Фізкультхвилинка.
Діти танцюють під пісеньку “Кап – кап”
IV Практичні
завдання
Повторення про звуки, склади та наголос.
1.Дощик полив квіти. Як вони
називаються ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка
Як кошички сині квіти
Пишаються серед жита
Які вони? Так це волошки.
Давайте поділимо слово на склади та визначимо наголос.
А тепер перевіримо виконання
завдання.
Загадка
Проливала дрібні сльози
Молода дівиця
Полоскала довгі коси
У чистій водиці.(верба)
- Хмаринки полили це дерево.
Чи знаєте, що це дерево є символом України?. Давайте складемо звукову схему
цього чудового слова.( діти викладають схеми)
Перевірка на дошці
Зимою – біле, навесні –
чорне, літом – зелене, восени – стрижене.(поле)
Навесні одягається, восени
роздягається.(ліс)
-Як по іншому можна назвати
поле? Так – нива. Тож поллємо його та ліс, в якому живе багато тварин.. Назвіть
голосні звуки, які є в цих словах. Які ще голосні звуки ви знаєте? Скільки їх? Чому
їх називають голосним? А як називаються всі інші звуки?. Запишіть на листочку в
рядку писаними буквами слово нива, ліс
Перевірка на дошці.
- Багато роботи зробили наші
хмаринки : полили квіти, поля та дерева. Наповнили водою річки та озера. Напоїли
тваринок.
- Діти, а що сталося б з
нашими рослинами та тваринами, якби не було води в природі?
2. Значення води для людей
- Подивіться, хто це
грається під дощиком, та пісеньку співає?
( лунає пісня “Іди, іди, дощику”).
Так, це хлопчики і дівчатка.
Вони радіють дощику. А чи потрібна вода для людей?
(діти розповідають де вони
використовують воду)
- Діти, а що це тільки що прогриміло?
Так. Це була гроза, по класу розлетілись листочки з дерев. А чому листочки такі
різнокольорові? Так., тому, що у нас зараз осінь. А зараз ми дізнаємось як
звати дітей, яких ви щойно бачили. Діти називають слова записані на листочках.
Ніна, Інна, Сава, Лана, Іван, Вова.
V. Бесіда
про загартовування
- А як можна
зміцнити своє здоров’я за допомогою
води?
(Таблиця про загартовування)
VI Робота з дитячою
книжкою. Корній Чуковський “Мийдодір”.
-А зараз ми відправимось з вами в казку на гостини до
одного хлопчика.
(Аудіокнига казка
Корнія Чуковського “Мийдодір”)
Після прослуховування питання на усвідомлення
прослуханого.
- Що повтікало від хлопчика і чому?( простирдла,
подушка, одіяло, свічка, книжка, самовар, утюги, чобітки, пиріжки, тарілки)
- Хто вийшов назустріч замазурі?
- Від кого йому вдалося втікати?( губка)
- Чого вчить нас ця казка?
- Що треба робити, щоб не трапилась така неприємність,
як у головного героя казки?
- Доповнити речення
Ах негарне,
нечупарне,
Неумите ……….поросятко!
Неумите ……….поросятко!
Я — Великий Умивальник,
Славнозвісний ……Мийдодір,
Славнозвісний ……Мийдодір,
Губку вмить він……. проковтнув,
Слава довічна …….воді!
VII. Фізкультхвилинка
( діти показують рухами)
-
Умиєм свої личка, вушка, шию.
-
Помиємо ручки, ніжки.
-
Розітремось вологим рушником.
-
Нап’ємось водички
-
Походимо босоніж по росі.
VIII Перевірка усвідомлення прочитаного (тест)
1. Хлопчик був замазура?
2. Губку проковтнув крокодил?
3. Хлопчик залишився замазурою?
4. Речі не повернулись до хлопчика?
Якщо відповідь так,
то зафарбуйте кружечок зеленим кольором, якщо ні – то червоним.
IX Підсумок уроку
1.Підсумок. Вправа « Мікрофон»
- Наша хмаринка закінчила подорож.
-Чи справдилися ваші
сподівання стосовно нашого уроку?
-Яким був урок?
- Який настрій у вас після уроку? (Смайли)
2.Якщо вам сподобався урок то розфарбуйте хмаринку в
синій колір. Якщо ні – то в чорний колір.
3. А тепер оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви всі
завдання виконали вірно, то пригостіть Кузю коробкою цукерок. Якщо ви трішки
помилилися, то дайте йому 2 цукерки. Ну, а якщо більшість завдань виконано не
вірно, то лише одну цукерку.
(На листочках з
завданнями до уроку малюнок Домовичка і цукерок. Діти роблять самооцінку
виконаних завдань, обвівши кружечком необхідну кількіть цукерок.
Тема:
Узагальнення і систематизація знань і вмінь за темою “Прикметник”
Мета: закріплювати знання учнів про відмінювання прикметників; удосконалювати
уміння визначати рід та відмінок прикметників, добирати синоніми до них; розвивати
зв’язне мовлення
учнів ; виховувати
любов до природи.
Обладнання: таблиця Планети Сонячної системи, презентація до уроку,
сигнальні картки для диференційованого завдання.
Хід уроку.
I.Організація
класу.
Завжди людина мріяла літати
На небі високо планет дістати.
Щоб мрії ці могли здійснитись
Що треба нам робити? ( гарно вчитись)
-
Діти, сьогодні ми з вами здійснимо
віртуальну подорож до планет Сонячної системи. З ними ми познайомились на
уроках природознавства, а сьогодні дізнаємось про них трохи більше.
-
Назвіть планети Сонячної системи. (
Пригадати дітям допоможе таблиця Планети Сонячної системи).
-
На чому ми зможемо сьогодні
подорожувати?
-
Так, до планет можна дістатись тільки на
космічному кораблі.
( Слайд 1 )
II.Перевірка
Домашнього завдання.
-
Тож вирушаємо в путь. І перша наша зупинка
– Сонце. ( Слайд 2)
-
Сонце – це зірка. Велика палаюча куля з
газів водню та гелію. Температура сягає 60 000С. Без сонячного світла на Землі
нічого б не існувало.
-
Перевіримо яки ви вдома готувались до
подорожі.
-
Який тип тексту в домашній вправі?
-
Прочитайте виписані з тексту прикметники
з іменниками та їх розбір за зразком в підручнику.
-
Яка частина мови називається
прикметником? На які питання він відповідає?
Скачати
https://drive.google.com/drive/my-drive


.
ВідповістиВидалити